تعمیر مولتی متر DT700D

تعمیر مولتی متر DT700D

سلام به همه دوستان ؛ امیدوارم توی این اوضاع اقتصادی حالتون خوب باشه!

یکی از ارزونترین مولتی مترهای دیجیتال بازار مدل DT700 یا مشابهش هست که نسبت به مولتی مترهای گرونتر ، قطعات کمتری داره و قابل تعمیرتر هم هست به صورتیکه خیلی کم پیش میاد که چیپ اصلی آسیب دیده باشه ؛ توی این بخش نکات تعمیر این مولتی متر رو بیان می‌کنم... 

1-یکی از عمده ترین دلایل سوختن این مولتی مترها وصل کردن خروجی در حالت بیزر یا جریان به ولتاژه! که توی این حالت مقاومتهای کم اهم در ورودی آسیب میبینن و مولتی متر غیر قابل استفاده میشه ؛ مقاومتهایی که معمولا آسیب میبینن ایناس...یک اهم ، ده اهم ، 75 اهم ، صد اهم ، 900 اهم ، 1.5 کیلو و 9 کیلو  اهم 

2- در مواردی هم به دلیل گذر زمان و استفاده ی بیش از حد از مولتی متر ، کنتاکتهای مسی سلکتور، ساییده شده و براده های مس باعث ایجاد اتصالی توی فیبر سلکتور میشن و مولتی متر درست عمل نمیکنه یا حتی خاموش نمیشه که برای رفع این مشکل باید فیبرمسی سلکتور از براده ، کاملاً  تمیز بشه.

3-مورد سوم هم کج شدن کنتاکتها و عدم برقراری اتصالها ، توی سلکتوره که برای رفعش باید کنتاکتها رو باز کرده و کمی زاویه شون رو تند تر کنیم و جا بزنیم. 

4- مورد چهارم هم که کم پیش میاد کثیف شدن یا اکسید شدن مسهای سلکتوره که قاعدتا باید رفع بشه

5- احتمال آخری هم که وجود داره و دستگاه رو غیر قابل تعمیر میکنه عیب کردن چیپ اصلیه که برای خودم توی اشتباه وصل کردن مولتی متر به 1000 ولت پیش اومد و جای دیگه ندیدم.

برای مشخص کردن مقاومتهای سوخته ، چند تا عکس براتون میذارم تا اگه مقدارها مشخص نبود بتونید از اونا استفاده کنید ؛ ضمن اینکه بهتره به جای مقاومتهای معمولی از همون مقاومتهای SMD با خطای یک درصد استفاده کنید ( کاری که من نکردم) 

(برای دیدن عکس با کیفت روی اون کلیک کنید.)

برای خوندن مقدارهای SMD میتونید به این سایت یا این یکی سایت مراجعه کنید... 

جدول اندازه های مقاومت SMD هم اینه ...

اینم جدول واتشون ...

در صورتیکه بعد از تعمیر مولتی متر و مقایسه ی اون با یه مولتی متر کالیبره ، در اندازه گیری ولتاژ خطایی مشاهده کردید میتونید با چرخوندن پتانسیومتر روی بورد ، مولتی متر رو کالیبره کنید.

ضمیمه 8 مرداد 98

در ادامه چند تا عکس هم از مدلهای DT838 ، DT830 و DT832 میذارم ....

موفق باشین .